מ"ה דעתי

ברוך דיין אמת
דורון שהם | 27/05/2019 | 6 תגובות
כפי הנראה האתר סיים את דרכו בהעדר חומר חדש ובהעדר התעניינות מצד הציבור. כבר במהלך "ההתנפלות" הכללית על "הצרצר" ז"ל היה ברור שכאשר יעבור העניין לוועדה כזאת או אחרת שתדון ותבדוק ותאשר או תפסול דעות של החברים זה לא יעבוד. אכן מאז שדרוגו לרעה  של האתר המקורי לפני כ-17 שנים אין יותר פעילות כתיבה והחלפת דעות כתובה בין החברים. יש רתיעה של אוהבי כתיבה בכלל ושלי בפרט (גם של אנשים פחות מיומנים בכתיבה אבל כאלה שמוצאים את הבעת הדעה בכתב כנוחה ומתאימה להם) בידיעה שיש מישהו שמונה לעבור על החומר ולהחליט מה ראוי ומה לא. זה מסרס את הרצון להביע דעה ויותר מכך הורג את היצירתיות. דרך הביטוי בכתב היא כזאת שלכותב יש זמן ואפשרות לבחון את דבריו. אין פליטות פה בכתב! יחד עם זאת ביקורת בדיעבד - כולל האפשרות למנוע המשך הכתיבה באתר למי שנוהג בכתיבה פוגענית או שיקרית או זדונית (בחר את הרצוי)- ניתן לעשות תוך העמדת הכותב על טעותו ומתן אפשרות לתקן את דרכיו "הנלוזות" אין זה דומה למצב בו חבר או חברה או גם וגם יושבים ומדסקסים את המאמר ומחליטים ראוי או לא ראוי לפרסום. בתנאים כאלה אינני מתפלא שהאתר נפח את נשמתו אפילו מבלי שנשמע קול נפיחתו זו. ינוח על משכבו בשלום זצ"ל וגו'

בברכת תנחומים לכל מי שחושב שזה הפסד של הקיבוץ כולו. דורון שהם

הוסף תגובה

תגובות לדעה:

הצעתי

אמציה ארנון | 27/5/2019
וכאן המקום, אולי לחדש את הצעתי להפעלה יצירתית וחופשית של האתר.

1.כל כתבה תתפרסם כלשונה מיד עם שליחתה לאתר.
2. הועדה שמונתה להפעלת האתר תעבור, לאחר הפרסום, על הכתבה.
3. ביקורת אינה עילה לפסילה ובלבד שתכתב בשפה ראויה ומכבדת.
4. במידה ותמצא הועדה לנכון שהכתבה חורגת מהכללים שנקבעו (שפה לא ראויה, השמצות, גידופים וכדומה), תזמין הועדה את הכותב ותנסה לשכנעו לשנות ו/ או לפרסם הבהרות לכתבתו.
5. אם יסרב - תוסמך הועדה לחסום כותב זה מהמשך השתתפות באתר.
6. ייבחר גוף אשר ישמש כערכאת ערעור על החלטת הועדה - במידת הצורך.

ולבסוף חברים: האתר יכול לשמש במה ראויה ומעניינת למי שאכפת לו המקום הזה, התנהלותו התקינה והשקופה ויחסי החברות בין חבריו. רצוי שגם ממלאי התפקידים ישתמשו בבמה זו על מנת לשתף את הציבור בתוכניותיהם לפני שמתקבלות החלטות סופיות.

בברכה - אמציה.


בואו נדייק בעובדות

תום שלח | 28/5/2019
ראשית, כנציג הצוות אני כמובן שמח שדורון ואמציה מביעים את דעתם ולאחר שעשו כן, גם נוכחו לדעת שדבריהם פורסמו במלואם דקות בודדות לאחד שנשלחו (מצטער מראש שזה שומט את הקרקע מתחת לרגלי חלק מהטיעונים שלהם).
ועכשיו לענייננו: התיאוריה של דורון מעניינת ומלאה בנימוקים משכנעים, אבל זה עדיין לא בהכרח הופך אותה לנכונה. לדעתי האישית בלבד, הסיבה שאנשים אינם כותבים הרבה זה לא מהחשש שיצנזרו אותם, אלא מסיבה פשוטה בהרבה והיא שכנראה שאין הרבה אנשים שמעוניינים להביע דעה תחת שמם בפומבי. הפורום הקודם עליו דורון מדבר, אפשר פרסום אנונימי ולכן היה סוער ו"מעניין" יותר, אך מצד שני גרם להרבה תופעות של לשון הרע והשתלחות אישית שאני בספק אם אנחנו מעוניינים לעודד כיום (שיחת קיבוץ החליטה שלא). בנוסף, הוא פעל בתקופה שונה בה כנראה יותר אנשים עוד רצו להיות מעורבים בדיון (פעם גם היו באים הרבה יותר אנשים לשיחת קיבוץ). בגלל הדברים האלה, אני לא חושב שיש מקום להשוואה. 
הקושי העיקרי שלי בדברים שנאמרו זה שיש בהם כמה אי דיוקים בולטים ובראשם האימה של אנשים שירחיקו אותם לצמיתות מכתיבה באתר. התקנון הוצג בשיחה וחשוף לכולם ובשום מקום בו לא דובר שיש לנו סמכות להרחיק אדם מלהביע את דעתו לצמיתות. הצוות גם מעולם לא התיימר למתוח ביקורת על כתיבתו של אדם, אלא רק לפקח על דיון נאות ומכבד. הצוות גם מעודד ביקורת עניינית ואני גם שמח לבשר לכם שעד היום לא צונזר דבר ובמקרה בודד בדקתי עם כותב מסוים האם יוכל לעדן במעט את נוסח הכתבה. לאחר דין ודברים הכתבה עלתה במלואה וכלשונה עם השמטת מילה בודדת. כך שאיש לא יכול לטעון שמישהו פה מצנזר משהו. בנוסף, עד היום הצוות לא נפגש לדסקס כלום בנוגע למה ראוי ומה לא וגם לא מתכוון לעשות זאת אלא במקרים חמורים במיוחד. בדרך כלל אחד מחברי הצוות רואה את הכתבות ומפרסם אותן מיד.
והכי חשוב מהכל: התקנון עבר שיחת קיבוץ והצבעה. ניתנה לכם ההזדמנות הדמוקרטית להביע דעה כבר אז ובחרתם שלא. הרוב החליט שכך הוא רוצה לנהל את הדיון וטוב אם תקבלו את הכרעתו. אני מנצל שוב את הפלטפורמה להזמין את כל מי שמעוניין לכתוב בכל נושא ומבטיח שאין לנו שום כוונה לצנזר שום ביקורת. השאלה, כפי שכבר אמרתי, היא האם אנשים מעוניינים בכך. את זה נראה בהמשך.  שיהיה יום נפלא.

 

עובדות וכו'

דורון שהם | 10/6/2019
גם כאשר מישהו מציין שעובדות מסויימות אינן נכונות או אינן מדוייקות הוא מחוייב בהצגת העודות האלטרנטיביות(או אמת אלטרנטיבית כפי שמקובל היום) על כל פנים , תום שלח הוא אחד מאותם ברוכי כשרון שיכולים להתבטא בכתב בנושאים מגוונים.

חבל שתום מתייצב בעמדת משקיף ובוחן לדברים שאחרים כותבים ואינו נוטל חלק בכתיבה מקורית משלו. זה ללא ספק היה יכול להוות זריקת עידוד לאתר הגוסס. לעצם העניין רשימת הכותבים הקצרה והחדגונית מהווה ,במקרה הטוב רק תכריכים למת.

השאלה שעליה לא משיב תום ולא משיבים אחרים היא מדוע היה כדאי כל הדיון הארוך והמיותר בשלוש שיחות קיבוץ כדי להביא להשממתו (מילה חדשה ומקורית שלי) של כלי תקשורת חיוני ובעל פוטנציאל לעורר שיח ערני והחלפת דעות בין חברי הקיבוץ.

טענתי היא (ואותה לא הפריך תום) שעם הידיעה שמישהו קורא ובודק את מה שאני כותב (לצורך העניין אומר) היא לבדה סיבה להימנע מכתיבה. ודי לחכימא דורון שהםזו הדמוקרטיה

תום שלח | 10/6/2019
ראשית דורון אני נהנה לקרוא את דבריך ותומך נלהב בדיון ענייני. אני הסכמתי לקחת על עצמי את התפקיד לא כי אני חושב בהכרח שהוא נכון, אלא כי אני מקבל את רצון הבוחר כפי שנקבע בשיחת קיבוץ ומאמין שאם אני אעשה את התפקיד אוכל לדאוג שלמעט מקרים חריגים, כל הדברים יראו אור ותינתן לציבור הזכות להביע את דעתו. אני לא חושב שהגבלתי את עצמי בלקחת חלק בדיון ומאמין שאם תהיה לי דעה להביע אעשה זאת ואשאיר לשותפות שלי לשפוט האם היא כתובה בצורה ראויה ומכובדת. עם זאת, אני חוזר שוב על טענתי שהדיון אותו אתה מנהל כרגע והדעה אותה אתה מייצג נדחתה בהצבעה דמוקרטית ולכן הדיון כרגע הוא עקר (אלא אם כן אתה מעוניין לערער ולהחזיר את הנושא לדיון ציבורי) וגם אם כולנו היינו תומכים בדעתך לא היה בכך כדי לשנות את ההחלטה. 
כמובן שאין ביכולתי לדעת מדוע אנשים אינם כותבים והניחוש שלי טוב כשלך. אני מקווה בכל זאת שאנשים ימשיכו לכתוב ושהפלטפורמה עוד תזכה לארח דיונים סוערים וחשובים. בהצלחה לכולנו

כמה ?

ביני תלמי | 12/6/2019
האם יש כבר נתונים על מספר הקוראים מדור זה ?

תגובה

לימור שלח ניהול | 12/6/2019
היי ביני, 
אנחנו עובדים על שדרוג ועדכון הפלטפורמה של מ"ה דעתי" 
כרגע המדור נמצא בתקופת "הרצה" ואנו בוחנים מה נדרש ואילו שינויים רצוי לבצע. 
אחד הפרמטרים שחשוב לנו ליצור הינה האפשרות לראות כמה אנשים נכנסו לכל מאמר.
כאשר נסיים את התהליך נוכל לעדכן גם את החברים בשינויים ובשדרוגים שיעלו.