משמר העמק no res

קורס הכנה לצבא - אלדד שחר

קורס ההכנה לצבא מתקיים כבר כ - 14 שנים.
בשונה מחוגים אחרים שמכינים רק ל"סיירת", קורס זה פתוח ומיועד לכולם: בנים, בנות, בעלי פרופיל קרבי ולכאלה שלא.
התפיסה העומדת בבסיס הקורס היא שלכל מסיים י"ב יש את הזכות והחובה להתגייס או להתנדב לצבא ולשרת שירות משמעותי. כלומר - לכוון הכי גבוה ולשאוף הכי רחוק שיוכל.


 מה עושים בקורס?
הקורס מתמקד בהכנת החנ
יכים לשינוי הגדול אותו הם עומדים לעבור – מנער לחייל.
אנו מכינים את ה
נערים והנערות בעיקר לתקופה הראשונה בצבא – הטירונות, וכן לפרק הגיבושים והמיונים השונים שלפני הצבא. זאת מתוך תפיסה שאם הכניסה לצבא תהיה חלקה (עד כמה שאפשר) יהיה לחייל בסיס נוח וטוב להתפתח, להתקדם, להפיק את המרב מעצמו ותוך כדי כך לשרת שירות משמעותי.

המטרות המרכזיות בקורס הן לימוד, חידוד והקניית הערכים הבאים:
אמינות
  משמעת
  התמדה ומחויבות
אהבת הארץ ורצון לתרום לצבא ולמדינה
עזרה הדדית
  מוטיבציה ו"ראש גדול"
בטחון עצמי ואמונה ביכולת האישית
  כושר גופני
גיבוש בין החניכים המשתתפים בחוג ויצירת צוות לכל דבר ועניין

הקניית המטרות האלו נעשית על ידי שימוש בכלים ונהלים צבאיים:
תרגולים פיזיים תחת משמעת צבאית, הקפדה על עמידה בזמנים, ביצוע מדויק של משימות ומטלות, פיתוח אחריות, מנהיגות, והבנת המסגרת הצבאית הכללית.

קצת פרטים:
הקורס מתקיים אחת לשבוע, כאשר כל מפגש אורך כ- 3 שעות.
תוכן המפגש כולל תרגילי כושר וכושר קרבי: מסעות, אלונקות, קורות עץ, סחיבת משקלים (באופן מדורג) וכו'.
משימות אישיות ותרגילים קבוצתיים (פיזיים ומנטאליים) הדורשים הפעלת חשיבה ושיקול דעת תחת לחץ, וכן תרגילי פיקוד ומנהיגות.
לצד התרגולים הפיזיים נערכים הסברים בעל פה, להבנה והטמעה של הנושאים המתורגלים.
אחת לכמה מפגשים אנו משלבים את התרגולים הפיזיים עם הרצאה של מסיים צבא טרי, שמדבר עם החניכים על תחילת הצבא והמשך השירות מנקודת מבטו.
בסיום כל מפגש נערכת שיחת סיכום שבועית, בה אנו מסבירים מה היו המטרות של אותו מפגש, מה ציפינו לראות מהחניכים ואילו נקודות יש לשפר. כמו כן חשוב לנו להבין כיצד הם הרגישו במפגש – היכן היו בעיות, היכן הרגישו קשיים – ולסייע בפתרונם.

באופן אישי:
למרות שקורס זה אינו מתיימר להיות "בית חרושת ללוחמי סיירת", בכל שנה מגיעים חניכים לכל יחידות העילית של צה"ל, ובאחוזים מרשימים! (סיירת מטכ"ל, שלדג, טייס, דובדבן, יעל, וסיירות למיניהן).
המדד להצלחה מבחינתי הוא שכמה שיותר חניכי י"ב ישתתפו בקורס ושכל המשתתפים יתגייסו וישרתו שירות משמעותי.
אני מצפה שהערכים ורוח הקורס ימשיכו עם החניכים גם הלאה למשך השירות הצבאי, ולחיים האזרחיים שלאחריו.
כחלק מתפיסת עולמי, אני ממשיך ללוות את החניכים גם אחרי הגיוס, במהלך הטירונות ובמשך המסלול, ככתובת לתמיכה, לעזרה, להתייעצות מקצועית וכו.
חניכים שמעוניינים, יכולים בנוסף לאימון בקבוצה, לקבל אימון אישי ובו להתחזק ולהשתפר בתחומים שבהם יש צורך.

צוות המדריכים של קורס ההכנה לצבא:
אלדד שחר, בן 41, ממשמר העמק – בוגר יחידת דובדבן בסדיר ובקבע, ולוחם ימ"מ לשעבר. מאמן אישי וקבוצתי, רץ אולטרה (ואב לשתי בנות)
אודאל דהן, בן 36, ממשמר העמק – מ"פ הנדסה במיל', חובב ריצה ואב לשלושה.
מילואימניקים:
רמי דרור
גיא שפירא

 קודקוד האם שומע?

אלדד שחר

 המלצות חניכים

ברק גחטן ממושב היוגב, בוגר קורס הכנה לצבא של אלדד בשנת 2009-2010.

את שירותי הצבאי התחלתי ביחידת מגלן באוגוסט 2010, לקראת סוף המסלול נשרתי ועברתי לשרת בחטיבת הצנחנים, תחילה בתור לוחם, לאחר מכן בתור מ״כ, וקצין בהמשך.

אני יכול לומר בראייה לאחור, שקורס ההכנה לצבא תרם לי רבות במובנים רבים. תחילה נתן טעימה של המשמעת הצבאית אשר נוכחתי לה בהמשך, יתרה מכך, קורס ההכנה מלמד כמה חשובה עבודת צוות. לדעת שטעות של כל אחד ואחת, יכולה להשפיע על כלל הקבוצה.  התרגילים השונים שעוברים תוך כדי הקורס מאוד מדמים, אם זה בתרגילי גיבוש למינהם כגון; אלונקה סוציומטרית, זחילות, סחיבת שקי חול, או לחילופין ביצוע בוחן אור כדוגמת מודל. נוסף על כך, המסעות שביצענו דומים מאוד למסעות הצבאיים וגם הם מדמים רבות.

דבר נוסף שראוי לציין הינו חוסר הוודאות, גם בגיבוש, וגם במסלול, סדר היום אינו נודע עד שעה קדימה, ההכנה לצבא מלמדת רבות על חוסר הוודאות ונותנת טעימה של דבר זה. בתור בוגר קורס ההכנה של אלדד, אני ממליץ בחום למי שרוצה לקבל טעימה של הכנה ראויה לצבא, מאדם שקצרה היריעה מלהכיל על מעלותיו.

מי שרוצה להתייעץ איתי מוזמן להתקשר, ברק 054-678881


שקד לב אור

ההכנה לצבא תמיד תיזכר אצלי כאקט מרשים של ראבק אין סופי. סוד ההצלחה של החוג הוא הקושי. לימוד אהבת הקושי, מתוך ההבנה שרק מהקושי צומחים- הוא המפתח להצלחה בצבא. הנחיתה בצבא היא קשה וסיזיפית בלאו הכי. והזיכרונות החיוביים של ההכנה הם כמו עוגן, מזכירים לך כמה אתה יכול. את המסוגלות שרוחשים דרך הרגליים אי אפשר להחליף. היא יקרה מפז ולא מצויה בחומר עיוני. מי שרוצה להצליח צריך להתחיל לעבוד. וההכנה לצבא תהיה בשבילו התחלה טובה.


נ' , משרת ביחידה מובחרת

שנת י״ב מתאפיינת במחשבות רבות על העזיבה של הבית החם, ״המוכר והטוב״, לטובת התמודדויות חדשות עם מה שאנו מכנים אותו העולם הגדול.

ההתמודדות הראשונה אצל רובנו היתה עם הגיוס לצבא - מסגרת שנודעת בנוקשות שלה, במשמעת ההדוקה, ובהיררכיה המובהקת שבה, אך מרגע שנכנסנו לתכנית ההכנה לצבא הכל התחיל פתאום להתבהר

הוצבו בפנינו משימות ואתגרים שנראים בלתי אפשריים, הקושי שנחשפנו אליו היה חדש ובעוצמות שונות משהכרנו עד אותם הרגעים. 

הזענו, התאמצנו, סיימנו כל הכנה שפוכים, ולאט לאט הבנו שאם נרצה ונשקיע באמת - אז גם נצליח

בחוויה האישית שלי התקדמתי מאוד בתקופת ההכנה לצבא, חיזקתי את הדימוי והביטחון העצמי שלי, גם באימונים וגם בשיחות שמאחורי הקלעים. 

הודות לליווי צמוד של אלדד מחוץ לשעות האימונים במהלך י״ב ובמהלך שנת השירות, גיבשתי החלטה לגשת לגיבושים והתגייסתי בסופו של תהליך להיות לוחם ביחידת דובדבן.

חשוב לציין שההכנה לצבא הביאה איתה תחושות סיפוק, הצלחה וכיף גדול לנוכח חוויות מאתגרות ומעצימות שחווינו יחד כקבוצה, ובהסתכלות לאחור זו אחת החוויות היותר משמעותיות שחוויתי באותו תהליך של סיום המוסד והתיכון, כחלק מתקופת הסיומים של שנת י״ב


להמלצות חניכים נוספות  לחץ כאן


הדף העסקי נכתב ביולי 2015 ועודכן בפברואר 2020  


אין תוצאות